Jakie monety zyskują na wartości

   15/10/2020    0 Comments

Obecnie inwestycja w monety staje się jedną z popularniejszych metod pomnażania majątku. Zastanawiasz się, jakie monety zyskują na wartości oraz co należy o nich wiedzieć? Podpowiadamy, jak inwestować w monety, żeby wzbogacić się na nich jak najwięcej.

Monety inwestycyjne a numizmaty

Warto zacząć od podziału, ułatwiającego kategoryzowanie monet. Mianowicie, dzieli się je przede wszystkim na:

  • numizmaty,
  • monety bulionowe (inaczej monety lokacyjne lub monety inwestycyjne).

Różnica pomiędzy tymi monetami polega na tym, że numizmaty, oprócz wartości inwestycyjnej, mają także wartość kolekcjonerską. Dzięki temu inwestowanie w nie daje ogromną satysfakcję, jednak wymaga również zdecydowanie większej wiedzy i znawstwa numizmatycznego rynku. Trzeba bowiem zorientować się, jaki wpływ na wartość numizmatu mają jego walory estetyczne, rok emisji, ilość nakładu oraz jaki jest popyt na daną serię numizmatyczną.

Stąd też, mniej wtajemniczonym klientom zdecydowanie polecamy na początek inwestowanie w monety bulionowe. Wówczas inwestuje się w złoto, srebro lub ewentualnie inny kruszec. Cena monet bulionowych zależeć będzie od rodzaju oraz próby kruszcu, z którego została wykonana, a także jej masy (standardowe złote monety bulionowe wykonuje się ze złota próby au 999,9).

Jak inwestować w monety?

Jednak czym powinniśmy się kierować w inwestowaniu w monety? Jakie monety zyskują na wartości? Otóż zdecydowanie największe walory mają złote oraz srebrne monety inwestycyjne. Te ponadczasowe kruszce stanowią gwarancję wartości. Zanim przystąpi się do inwestycji, warto śledzić wahania w obrębie kursu złota, najlepiej na przestrzeni ostatnich paru lat. Korzystnie jest również sprawdzić

Oczywiste jest, że najlepiej jest inwestować w monety w momencie spadku wartości kruszcu, natomiast na sprzedaż monet inwestycyjnych poczekać, gdy kurs podskoczy w górę. Warto pod tym względem zapoznać się także z prognozami analityków finansowych – jednak ich wskazówki również należy traktować z przymrużeniem oka, ponieważ nigdy nie dają stuprocentowej pewności i mogą wprowadzać w błąd.

Monety lokacyjne – jakie monety zyskują na wartości?

Mając na uwadze ceny monet bulionowych, warto także monitorować, które monety lokacyjne są obecnie najpopularniejsze na rynku. Takie egzemplarze najłatwiej jest sprzedać na skup monet. Należą do nich:

  • Krugerrandy – złote południowoafrykańskie monety bulionowe (są również srebrne Krugerrandy),
  • Filharmonicy wiedeńscy – złote lub srebrne austriackie monety,
  • Kanadyjskie Liście Klonu – złote lub srebrne monety kanadyjskie,
  • Australijski Kangur – również dostępne w srebrze oraz złocie.

Wyżej wymienione monety polecamy zwłaszcza początkującym inwestorom. Ceny i wykresy dla tych monet wydają się wyjątkowo stabilne i zawsze istnieje na nie popyt. Najpopularniejszą monetą inwestycją jest Krugerrand - produkowana jest z dwudziestodwukaratowego złota, próby 916 – zawiera niewielką domieszkę miedzi dla utrwalenia monety. Dzięki temu jest bardziej odporna na zarysowania i inne uszkodzenia. Można ją nabyć w różnej wielkości: od uncji do jednej dziesiątej.

Gdzie kupić złote monety?

Zacznijmy od tego, gdzie nie warto kupować monet bulionowych, jeżeli nie potrafi się rozróżnić autentyków. Odradzamy zakupy u przypadkowych jubilerów czy z rynku wtórnego, za pośrednictwem internetowych serwisów aukcyjnych. Bez wprawnego oka eksperta łatwo jest zostać oszukanym, choć zazwyczaj w takich miejscach otrzyma się atrakcyjne ceny. Zatem gdzie kupić złote monety? Przede wszystkim warto odwiedzić zaufany sklep numizmatyczny, który może pochwalić się długoletnią obecnością na rynku, połączoną z doświadczeniem.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom, stawianie pierwszych kroków inwestycyjnych na rynku monetowym, okaże się łatwiejsze i przyjemniejsze. 
 

Share This Post :

Comments

Log in or register to post comments