Jakie monety warto zbierać?

   05/11/2020    0 Comments

Kolekcjonerzy, szczególnie ci jeszcze niedoświadczeni, często pytają o to, jakie monety warto zbierać. Wydaje się, że ta decyzja należy tak naprawdę do Ciebie – w końcu to Twoja kolekcja i to Ty będziesz decydować o jej kształcie. Aby ułatwić Ci wybór, postaramy się podpowiedzieć, jakie monety zyskują na wartości oraz które są bardziej poszukiwanie od innych. Zapraszamy do lektury wszystkich rozważających kolekcjonowanie monet!

Monety, które warto zbierać

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju monety zamierzasz zbierać: krajowe czy zagraniczne, monety kolekcjonerskie czy obiegowe, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych wyznaczników, które będą miały decydujący wpływ na wartość monet:

  • rodzaj kruszcu – najbardziej cenione są monety złote, następnie srebrne – warto jednak mieć na uwadze również próbę kruszcu – im czystszy, tym cenniejsza moneta;
  • masa – egzemplarze o większej masie będą droższe;
  • ilość nakładu – monety, które zostały wybite w bardziej limitowanym nakładzie, są cenniejsze od tych powszechnych;
  • atrakcyjność – moneta musi również cieszyć się popularnością na rynku numizmatycznym, w przeciwnym wypadku, będzie trudno wystawić ją na skup monet i sprzedać;
  • stan monety – te w idealnym stanie są cenniejsze od tych zniszczonych i zarysowanych;
  • unikatowość – paradoksalnie często świadczą o niej błędy w produkcji, czyniące je niepowtarzalnymi egzemplarzami;
  • znaczenie – okolicznościowe sztuki, które mają ciekawą historię, są najbardziej poszukiwane przez kolekcjonerów.

Wycena starych monet nie należy do łatwych, jednak oczywiście najlepiej jest zbierać poszukiwane monety przez kolekcjonerów, osiągające najwyższe ceny.

Ceny monet polskich

Polecamy zacząć swoją przygodę z numizmatyką od krajowych monet, dużo łatwiej dostępnych na polskim rynku od monet zagranicznych. Dlatego wielu inwestorów decyduje się, zwłaszcza zapoznając się dopiero z rynkiem, na monety polskie. Cennik oczywiście waha się w zależności od wielu czynników. Najrzadziej spotykane monety polskie to te kolekcjonerskie lub obiegowe, pochodzące z okresu międzywojennego czy z czasów PRL-u. Należą do nich m.in.: jedno- i dwuzłotówka z wizerunkiem Żniwiarki z 1924 i 1925 roku, pięcio- i dziesięciozłotówka „Sztandar”, dziesięciozłotówka Józef Piłsudski „orzeł strzelecki” z 1934 roku.

Najdroższe polskie monety obiegowe

Do najdroższych polskich monet obiegowych należą, chociażby takie monety PRL-owskie: tryptyki z 1990 roku, rybak z 1958 roku, czy złotówki z 1957, 1967 i 1968 roku.

Jednak, by mieć obeznanie w tej materii, trzeba być naprawdę wyczulonym na trendy numizmatyczne i śledzić, które monety cenione są bardziej od innych. Warto również systematycznie odwiedzać specjalistyczny sklep numizmatyczny.

Najdroższe monety 2-złotowe

Dzięki takiej znajomości, być może uda nam się nabyć lub sprzedać np. najdroższe monety 2-złotowe, które czasem osiągają wartość nawet pięciuset złotych! Dwuzłotowe monety okolicznościowe z tej serii stanowią jak dotąd najdłuższą kolekcję monet wyemitowanych przez Narodowy Bank Polski.

Niezależnie od tego, na które monety się zdecydujesz lub które znajdziesz na babcinym strychu, warto pamiętać, że nie należy ich nadmiernie czyścić ani polerować, ponieważ takie zabiegi wyłącznie pogarszają ich stan.

Serdecznie zachęcamy do podjęcia tej szlachetnej pasji – pieniądze kolekcjonerskie stanowią stabilną lokatę kapitału przy jednoczesnej przyjemności kolekcjonowania. Zbieranie monet potrafi naprawdę wciągnąć!

Share This Post :

Comments

Log in or register to post comments