Co to są monety bulionowe i z czego są zrobione?

   03/11/2020    0 Comments

Wielu początkujących inwestorów zastanawia się, co to są monety bulionowe. Kolejnymi pytaniami, które zwykle pojawiają się w tej kwestii, jest to, z czego zrobione są monety bulionowe i gdzie je kupić. Na te i więcej pytań, postaramy się udzielić odpowiedzi w naszym dzisiejszym artykule. Zatem zachęcamy do wnikliwej lektury!

Co to jest moneta bulionowa?

Moneta bulionowa, oprócz swojej potocznej nazwy „bulionówki”, nazywana jest często monetą lokacyjną lub inwestycyjną. Skąd to wynika? Otóż jeżeli chodzi o inwestowanie, to najpopularniejszy rodzaj monety ze względu na jej wyjątkową łatwość w wycenie. Wartość monety bulionowej zależy głównie od jej masy oraz rodzaju i próby kruszcu, z jakiego została wykonana (im wyższa próba, tym czystszy kruszec, pozbawiony domieszek niższych metali. Te stosuje się je jednak zasadnie, mają za zadanie utwardzać monetę i czynić ją odporniejszą na wszelkiego typu zarysowania czy uszkodzenia).

Monety bulionowe – z czego są zrobione?

Jak już wspomnieliśmy, monety bulionowe są wykonane ze szlachetnych kruszców, najczęściej takich jak złoto, srebro, platyna czy pallad. Niezwykla istotna w tej kwestii jest również próba kruszcu, z jakiego zrobiono dane monety. Przykładowo złote monety bulionowe wykonane są najczęściej ze złota próby Au 999,9, co oznacza wysoką czystość monety, z niewielką domieszką innych metali, mających za zadanie ją utwardzić. Ich masę podaje się zwykle w uncjach, a nie w gramach.

Monety bulionowe czy kolekcjonerskie?

Wielu inwestorów zadaje sobie na początku swojej drogi pytanie: monety bulionowe czy kolekcjonerskie? Oczywiście inwestować można w obydwa rodzaje, jednak osobom początkującym zdecydowanie bardziej polecamy monety bulionowe. Wymagają one mniejszego znawstwa, przez co nawet ze znikomą wiedzą można osiągnąć zadowalające zyski z inwestycji. Natomiast monety kolekcjonerskie, chociaż zazwyczaj dają więcej satysfakcji z uwagi na ich unikatowy charakter (często związany z ciekawą historią lub artystycznym projektem monety), są dużo trudniejsze w wycenie. Wartość monet kolekcjonerskich uzależniona jest od wielu czynników, tj. ich stanu, ilości nakładu, roku wybicia, wyjątkowego znaczenia, itd.

Gdzie kupić i sprzedać monety bulionowe?

Stanowczo odradzamy początkującym inwestorom zakup monet bulionowych u przypadkowych jubilerów czy na aukcjach internetowych. Gdzie kupić monety bulionowe? Najlepszym rozwiązaniem jest wyspecjalizowany sklep numizmatyczny, cieszący się długoletnim zaufaniem klientów. Dzięki podejmowaniu takich transakcji unikniesz kupna nieautentycznych monet. Ponadto, jeżeli masz wątpliwości, gdzie sprzedać monety bulionowe – polecamy skup monet u zaufanych sprzedawców, którzy profesjonalnie i drobiazgowo wycenią każdą monetę.

Złoto – sztabki czy monety?

W temacie inwestowania w złoto często pojawia się również pytanie, co wybrać: złoto – sztabki czy monety? Trudno jednoznacznie określić wyższość jednych lub drugich. Jednak to, na co z pewnością należy zwrócić uwagę w obydwu przypadkach, to na wybieranie najbardziej znanych i renomowanych mennic świata. Dzięki temu możesz nabyć złoto, które cieszy się dobrą marką i jest zarówno chętnie sprzedawane, jak i później kupowane.

Nabywając monety, należy uważać na fałszowane egzemplarze, natomiast w przypadku sztabek częstą zasadzką okazuje się podrabianie złota bezwartościowym wolframem, który charakteryzuje się tą samą ciężkością, co ten szlachetny kruszec. Zatem czasem zdarza się, że w sztabce możesz znaleźć nawiercony otwór, wypełniony właśnie wolframem. Chcąc uniknąć przykrej sytuacji, decyduj się na inwestowanie w złoto wyłącznie od zaufanych dealerów, w firmach z długoletnią tradycją i wypracowaną marką.

Srebrne monety bulionowe – czy warto?

Przechodząc od tematu złota, skupmy się przez moment na drugim co to popularności szlachetnym kruszcu, czyli srebrze. Srebrne monety również cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem, jednak zanim w nie zainwestujesz, dowiedz się, jakie srebrne monety bulionowe kupować.

Najpopularniejsze monety bulionowe

Poniżej zaprezentujemy najpopularniejsze złote monety bulionowe, dostępne również jako srebrne monety bulionowe, w zależności od wariantu kruszcu, na jaki się zdecydujesz:

  • Krugerrand z RPA,
  • Liść Klonowy z Kanady,
  • Australijski Kangur lub Koala,
  • Wiedeński Filharmonik,
  • Amerykański Orzeł.

Inwestowanie w te monety, to zdecydowanie najbardziej stabilna i pewna transakcja. Przykładowo, ile kosztuje złoty krugerrand? Ceny wahają się w zależności od zakupionej ilości, jednak koszt jednej monety uncjowej wynosi prawie osiem tysięcy złotych (ceny dotyczą października 2020).

Do nieco mniej poszukiwanych okazów należy, chociażby orzeł bielik – moneta. Gdzie kupić monetę z orłem bielikiem? Podobnie jak w przypadku innych monet, najbezpieczniej będzie nabyć ją w oddziałach NBP lub od sprawdzonego i zaufanego dealera.

Jak przechowywać złote monety?

Na koniec postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, kiedy już nabędziesz wymarzone monety. Jak przechowywać złote monety, żeby ich w żaden sposób nie uszkodzić ani żeby nie straciły przez to na wartości? Otóż najlepiej jest przechowywać je w specjalnych klaserach, wyposażonych w przezroczyste przegródki, w dedykowanych kopertkach - holderach lub tackach.

Dostępne są w rozmaitych rozmiarach i formatach – takich z przegródkami o jednakowym rozmiarze albo przeznaczonymi dla monet o różnych wielkościach. Dzięki nim monety pozostaną w idealnym, nienaruszonym stanie, a Ty będziesz mógł cieszyć się ich przepięknym widokiem przez przezroczystą osłonkę.

Share This Post :

Comments

Log in or register to post comments